Суддя КСУ Наталя Шаптала взяла участь у польсько-українських зустрічах з обговорення актуальних питань конституційного та адміністративного права

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Суддя КСУ Наталя Шаптала взяла участь  у польсько-українських зустрічах з обговорення актуальних питань конституційного та адміністративного права 

 
15-18 листопада 2017 року суддя Конституційного Суду України Наталя Шаптала взяла участь у польсько-українських зустрічах з обговорення актуальних питань конституційного та адміністративного права  у містах  Варшава та Лодзь (Республіка Польща).

Захід складався з двох семінарів, зокрема з обговорення проблемних питань функціонування конституційної та адміністративної юстиції.

Гостей привітали заступник Голови Вищого адміністративного суду Республіки Польща, директор Бюро судових рішень Марія Вишневська, суддя Вищого адміністративного суду Республіки Польща, завідувач відділу європейського права Бюро судових рішень Вищого адміністративного суду Республіки Польща, професор  В. Бартош Войцеховські.

З доповіддю на тему „Конституційний статус адміністративної юстиції в Україні“  виступила суддя Конституційного Суду України, кандидат юридичних наук Наталя Шаптала.

Вона розповіла, що метою адміністративної юстиції в Україні, відповідно до Конституції України, є захист прав, свобод та інтересів особи у сфері
публічно-правових відносин.

Ще в далекому 1998 році Концепцією адміністративної реформи в Україні було обґрунтовано роль адміністративної юстиції як форми судового контролю за діяльністю органів державної виконавчої влади. На сьогодні завдання адміністративного судочинства полягає не тільки в контролі за діяльністю органів виконавчої влади, але й у захисті прав та законних інтересів особи в публічно-правових спорах від порушень з боку будь-яких державних органів, органів місцевого самоврядування, їх службових чи посадових осіб.

Доповідач наголосила на тому, що питання адміністративного судочинства неодноразово були предметом розгляду Конституційного Суду України. Це стосувалося як загальних проблем правосуддя, так і адміністративного судочинства безпосередньо.

Крім того, суддя звернула увагу на те, що відповідно до конституційних змін, на сьогодні, статтею 125 Конституції України передбачено, що в Україні „з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.“ Така норма в Основному Законі надає можливість створити автономну систему судів, які захищають права і свободи людини саме від посягань з боку влади та її чиновників. Це визначає особливості адміністративного судочинства як в процесі, так і в теорії права.

Крім того, свої доповіді представили суддя Конституційного Суду України у відставці, Президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка  Олександр Пасенюк („Історичні аспекти створення адміністративних судів в Україні“), в.о Голови Вищого адміністративного суду України, суддя Верховного Суду Олег Ткачук, спеціаліст відділу європейського права Бюро судових рішень Вищого адміністративного суду Республіки Польща Анна Хміларц-Грохал („Основні особливості реформи судової системи в Польщі“),  суддя Віденського адміністративного суду, Президент Асоціації європейських адміністративних суддів ( AEAJ) Едіт Целлер, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Президент Асоціації податкових радників Данило Гетманцев („Переваги та недоліки інновацій адміністративного правосуддя у вирішенні податкових спорів“),  член Бюро судових рішень Вищого адміністративного суду Республіки Польща/Університет Адама Міцкевича в Познані Войцех Савчин („Реформування процесуальних інструментів в адміністративному судочинстві  в світлі Акту від 9 квітня 2015 року, що вносить зміни в Закон про судочинство в адміністративних судах“), Віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, суддя ВАСУ Наталія Блажівська („Нові процесуальні інструменти відповідно до Кодексу адміністративного судочинства 2017 року“),  суддя Вищого адміністративного суду Республіки Польща, завідувач відділу європейського права Бюро судових рішень Вищого адміністративного суду Республіки Польща В. Бартош Войцеховські („Справедливе рішення і законне рішення. Статус судді вищого суду з точки зору універсалізму“), 

В рамках візиту відбулись ряд зустрічей, зокрема з керівництвом та суддями Вищого адміністративного суду Республіки Польща та науковцями Лодзинського університету на яких обговорювалися актуальні питання адміністративної юстиції та шляхи їх вирішення.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2018 Конституційний Суд України