Розпочав роботу II Харківський міжнародний юридичний форум

Версія для друку

 

Розпочав роботу II Харківський міжнародний юридичний форум

25.09.2018

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у роботі II Міжнародного юридичного форуму, який проходить у місті Харків. Спеціальна тема форуму «Розвиток права в умовах цифрової економіки».

Цьогорічний Міжнародний юридичний форум, який є відкритою платформою для обговорення найбільш актуальних для юридичної спільноти питань, об’єднав відомих правознавців та дослідників з 23 країн світу, зокрема, Болгарії, Данії, Естонії, Литви, Німеччини, Польщі, США, Чеської Республіки та інших держав, суддів Конституційного Суду України та Верховного Суду, урядовців, представників місій ОБСЄ й ОСЕР.

Співорганізаторами Форуму виступають Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство освіти і науки України, Міністерство юстиції, Харківська обласна державна адміністрація, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого та Національна академія правових наук України. Захід організовано за сприяння, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Фонду Конрада Аденауера, Міжнародного Вишеградського фонду та уряду Нідерландів, а також українських та міжнародних громадських організацій.

II Міжнародний юридичний форум передбачає роботу чотирьох панельних дискусій, проведення тренінгів з актуальних питань корпоративного права та права інтелектуальної власності, агробізнесу, презентації навчальних програм з нагальних проблем захисту прав людини, майстер-класи з прав людини та гендерної рівності, зустрічі з представниками Уряду, органів юстиції і прокуратури, відкриті лекції провідних національних та міжнародних експертів. Так, 25 вересня о 13:30 в актовій залі Президії Національної академії правових наук України відбулася відкрита зустріч з Головою Конституційного Суду України Станіславом Шевчуком на тему «Діалоги про конституційну демократію».

Захід відкрив Почесний президент Національної академії правових наук України, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, академік НАН України Василь Тацій, який звернувся до учасників з вітальним словом. Він подякував гостям за підтримку й інтерес до цієї події, за долучення до вирішення проблем, без яких динамічний розвиток нашої держави в глобалізованому світі просто неможливий.

Василь Тацій нагадав, що І Харківський міжнародний юридичний форум, який відбувся минулого року, об’єднав провідних науковців, юристів-практиків та представників громадських організацій з понад 20 країн світу, а його учасниками стали близько 800 осіб. «Перший форум досяг своєї мети –  запам’ятався як непересічна подія, як для академічної спільноти, так і для громадськості», – зазначив промовець. За його словами, сьогодні широке коло професіоналів обговорюватимуть питання, що хвилюють правників усього світу. Василь Тацій побажав присутнім плідної роботи, цікавих наукових дискусій і оголосив ІІ Харківський міжнародний юридичний форум відкритим.

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук привітав учасників заходу та представив першу доповідь в рамках Форуму на тему «Критерії законодавчих обмежень конституційних прав і свобод людини». Він акцентував увагу на подіях, які відбувалися під час Революції Гідності та зауважив, що люди вийшли на Майдан не заради зміни конкретних політиків, вони вийшли заради свободи, яка гарантує забезпечення фундаментальних конституційних прав людини та дозволяє реалізувати наше європейське прагнення.

«Ми всі зараз переживаємо епоху становлення нових підходів до розуміння принципів верховенства права та верховенства Конституції, усвідомлюючи необхідність побудови авторитетної та незалежної судової влади», – наголосив Станіслав Шевчук. На його переконання, існують принципи розуміння держави, які є універсальними та вже діють в розвинутих країнах конституційної демократії.

Розкриваючи порушену проблематику, Голова КСУ наголосив, що утвердження державою конституційних прав і свобод в конституції та створення належних умов для їх реалізації є епіцентром відносин між людиною і державою. Однак, зазначив він, незважаючи на статус найвищої юридичної сили більшість конституційних прав і свобод не є абсолютними й, відповідно, їх реалізація може обмежуватись законом. За його словами, правомірне обмеження таких прав і свобод має на меті не допустити їх порушення та зумовлюється необхідністю поваги людей один до одного, а також з боку держави.

Станіслав Шевчук наголосив, що існують певні види обмежень прав людини, які лежать в основі доктрини конституціоналізму. «Законодавець змушений правомірно обмежувати права і свободи людини, однак дотримуватись при цьому певних вимог, які виходять з критеріїв обмежень таких прав і свобод», - зауважив він.

Продовжуючи свій виступ, Голова КСУ зазначив, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював позицію щодо критеріїв законодавчого обмеження конкретних прав і свобод. Так, право на свободу та особисту недоторканість, гарантоване статтею 29 Конституції України, не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які визначені в законі. Він підкреслив, що обмеження конституційного права на свободу та особисту недоторканість має здійснюватися з дотриманням конституційних гарантій захисту прав і свобод людини та, як приклад, навів низку рішень Конституційного Суду України.

Зокрема, зазначив Станіслав Шевчук, в одному зі своїх рішень – щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини шостої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України (щодо підслідності злочинів, вчинених на території або в приміщеннях Державної кримінально-виконавчої служби України), Конституційний Суд України встановив, що у статтях 27, 28 Конституції України інституціалізовано не лише негативний обов’язок держави утримуватися від дій, які посягали б на права людини, на життя та повагу до її гідності, а й позитивний обов’язок держави, який полягає, зокрема, в забезпеченні належної системи національного захисту конституційних прав людини шляхом розроблення відповідного нормативно-правового регулювання, впровадженні ефективної системи захисту життя, здоров’я та гідності людини тощо.

Громадяни, звертаючись до Конституційного Суду України з конституційною скаргою, мають змогу захистити свої права від «самоправства» держави, яка в деяких випадках приймає закони, що не відповідають встановленим критеріям, зауважив Станіслав Шевчук.

На переконання Голови Суду, обмеження конституційних прав і свобод не можуть бути свавільними. «Одним з критеріїв законодавчого обмеження прав і свобод людини є законність, що передбачає дотримання всіх правових процедур при обмеженні конституційних прав і свобод», – підкреслив він.

Наостанок Станіслав Шевчук наголосив, що обмеження прав і свобод людини повинно відбуватись з урахуванням цілі таких обмежень. «Обмеження конституційних прав і свобод повинно мати легітимну мету, яка полягає в забезпеченні належного визнання й поваги до прав і свобод інших громадян, задоволенні справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві», – підсумував очільник КСУ.

До учасників заходу звернулися Голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, яка зачитала слова привітання від Президента України Петра Порошенка, а також Президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин, який озвучив привітання  Голови Верховної Ради Андрія Парубія учасникам II Міжнародного правового Форуму. 

Крім того, гостей та учасників Форуму привітали Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, керівник Проекту USAID "Справедливе правосуддя" Девід Вон, національний радник з юридичних питань, керівник Відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ Олександр Водянніков.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2019 Конституційний Суд України