Перший сенат КСУ перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі за конституційною скаргою Даць І.В.

Версія для друку

Перший сенат Конституційного Суду України перейшов до закритої частини пленарного засідання
у справі за конституційною скаргою
Даць І.В.

 

06.03.2019

6 березня Перший сенат Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розпочав розгляд справи за конституційною скаргою Даць Ірини Вільямівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) пунктів 2, 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» від 28 січня 2016 року № 955–VIII зі змінами (далі – Закон).

Під час пленарного засідання було заслухано суддю-доповідача у справі Сергія Головатого щодо змісту конституційної скарги, а також підстав для відкриття конституційного провадження у справі.

Як зазначив суддя-доповідач, що відповідно до пунктів 2, 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону:

- «набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних та комунальних закладів культури, а також з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури згідно з пунктом 9 статті 36 Кодексу законів про працю України. Ця норма не поширюється на професійних творчих працівників комунальних закладів культури у територіальних громадах з населенням до 5 тисяч жителів» (пункт 2);

- «з працівниками художнього та артистичного персоналу, які перебувають у трудових відносинах з державними та комунальними закладами культури, протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом укладається контракт строком від одного до трьох років без проведення конкурсу.

Органи управління державних та комунальних закладів культури протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками державних та комунальних закладів культури і провести конкурс на заміщення посад керівників таких закладів у порядку, визначеному цим Законом» (пункт 3).

Суб’єкт права на конституційну скаргу Даць І.В. вважає, що наведені положення Закону не відповідають статтям 8, 22, 24, 32, 58, 64 Конституції України, оскільки, зокрема, обмежують «права осіб на безстрокове здійснення трудової діяльності» та звужують «обсяг трудових прав, встановлених раніше в Кодексі законів про працю України, який передбачає безстроковість трудових правовідносин»; містять «дискримінаційний підхід до регулювання трудових відносин під час оформлення строкових трудових контрактів в залежності від місцевості, де проживає особа, та займаної нею посади». Крім того, заявниця стверджує, що «передбачений контрактом тимчасовий характер трудових відносин є однією з умов, які ускладнюють становище працівника. Таким чином, примушування працівника, який працює на умовах безстрокового трудового договору, до укладання контракту з обмеженим строком його дії є погіршенням його становища», а «встановлення строку трудових правовідносин відносно раніш відсутньої умови його існування встановлює обмеження в реалізації права на доступну професію».

Суддя-доповідач також повідомив, що в Конституційному Суді України було відкрито провадження у справах за конституційними скаргами  Дєдковського Вячеслава Вікторовича, Байшева Павла Вікторовича, Кожухарової Людмили Анатоліївни з цього самого питання і 28 листопада 2018 року постановлено Ухвалу Першого сенату Конституційного Суду України про об’єднання конституційних проваджень у справах за вказаними конституційними скаргами в одне конституційне провадження.

Перший сенат завершив дослідження матеріалів цієї справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшов до закритої частини пленарного засідання для продовження його розгляду та ухвалення рішення.

На пленарному засіданні були присутні суб’єкт права на конституційну скаргу Даць І.В. та інші громадяни України.

Головував на пленарному засіданні Голова Суду Станіслав Шевчук.

Пленарне засідання транслювалося на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України у рубриці «Відеотрансляція засідань».

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2019 Конституційний Суд України