Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук: «Конституція – це не лише текст, а й цінності та дух»

Версія для друку

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук:
«Конституція – це не лише текст, а й цінності та дух»

 

10.05.2018

Голова КСУ Станіслав Шевчук 7 травня провів відкриту зустріч з  громадськістю та журналістами  м. Одеса.

Зустріч в такому форматі відбувається вже вдруге. Цього разу ініціаторами виступили Громадянський центр правових ініціатив та Одеське відділення Асоціації правників України.

Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук продовжив діалог із суспільством про те, як людині захистити свої права, гарантовані Конституцією України. «Людина в демократичному суспільстві є вільною, а призначення Конституції – гарантування свободи. Тільки так можна побудувати конституційну демократію», – наголосив він.

Очільник Суду зазначив, що права людини належать їй від народження, є фундаментальними та захищеними Основним Законом держави. «Конституція відображає не лише текст, а й цінності та дух. Це сакральний документ, і настав час кожному навчитися його поважати», – переконаний Станіслав Шевчук.

За словами Голови КСУ, ключовим завданням Конституційного Суду України як гаранта законності та справедливості є захист Основного Закону держави, який є основоположною цінністю українського суспільства, а не механізмом в руках влади. «Конституційний Суд  України – це суд над законами, тому ми готові захищати Конституцію України від можливих посягань з боку держави», – підкреслив він.

На підтвердження своїх слів Станіслав Шевчук навів низку рішень Суду, ухвалених у цьому році. Так, рішенням щодо неконституційності частини шостої статті 216 КПК України Конституційний Суд України заборонив Міністерству юстиції України розслідувати злочини, скоєні всередині системи. «У місцях позбавлення волі перебувають люди, які так само, як усі інші, мають конституційні права. Обмеження таких абсолютних прав, як право на життя та на повагу до людської гідності неприпустимо в демократичній державі», – зазначив він.

На переконання Станіслава Шевчука, цим рішенням КСУ доводить, що, крім негативного обов’язку держави – не порушувати права людини, треба пам’ятати і про позитивний її обов’язок – забезпечувати захист конституційних прав людини, зокрема, шляхом створення ефективної системи захисту її життя, здоров’я та гідності, у тому числі забезпечення незалежного розслідування  злочинів всередині ДКВС.

Стосовно рішень Конституційного Суду України щодо неконституційності мовного закону та закону про референдум, очільник КСУ зазначив, що вперше в історії Суду закони було визнано неконституційними в цілому через порушення процедури їх розгляду та ухвалення. Він наголосив, що неприпустимо у правовій державі так грубо порушувати конституційну процедуру розгляду та ухвалення законів.

GATE_GV-04129.jpgУ цьому контексті Станіслав Шевчук підкреслив, що завданням Конституційного Суду України є захист людини від свавілля держави, і пояснив, що зв’язку з цим він звернувся до керівників парламентських фракцій і груп задля запровадження відкритого діалогу з метою підвищення стандартів законотворчості. Промовець закликав Парламент узгоджувати закони, що ухвалюються, з нормами Конституції України та рішеннями Конституційного Суду України. «Адже лише Основний Закон може гарантувати стабільність суспільних відносин у державі», – наполягає Голова КСУ.

Жваву дискусію викликало питання визнання неконституційним закону про референдум. «Референдум – це форма безпосереднього народовладдя, що здійснюється на основі конституційних норм та принципів, а закон, прийнятий у 2012 році, загрожував використанням цього механізму для маніпулювання та узурпації влади», – зауважив Станіслав Шевчук. Він пояснив, що на сьогодні у законодавстві країни утворилася «прогалина» в цьому питанні, а тому законодавець має найближчим часом ухвалити новий закон.

Станіслав Шевчук зазначив, що люди мають довіряти владі, але влада повинна працювати на людей, і для цього її необхідно обмежити. «Обмежена влада набагато сильніша, ніж необмежена, що доведено історичним досвідом», – додав він. Обмеження державної влади, на його думку, і є основною метою Конституції України та Конституційного Суду України.

Пояснюючи специфіку роботи органу конституційної юрисдикції, Станіслав Шевчук навів слова Ганса Кельзена про те, що конституційні суди виконують роль «негативного законодавця», який захищає конституцію і є невід’ємним від неї. «Ми – судді Конституційного Суду України – стоїмо на сторожі конституційних прав людини», – додав він.

«Із запровадженням інституту конституційної скарги, – зазначив очільник Суду, людина отримала змогу безпосередньо звернутися до Конституційного Суду України з метою захисту своїх конституційних прав, порушених законом».

Розповідаючи про порядок звернення громадян до органу конституційної юрисдикції з конституційною скаргою, Голова КСУ зосередив увагу присутніх на вимогах до неї. Він звернув увагу, що конституційна скарга має містити, зокрема, обґрунтування тверджень щодо неконституційності конкретного закону (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини зазнало порушення внаслідок застосування цього закону.

Аналогією конституційної скарги, за словами Станіслава Шевчука, є звернення до Європейського суду з прав людини. Він пояснив, що Конвенція з прав людини та Конституція України мають спільну юридичну природу, тому інститут конституційної скарги покликаний, певною мірою, перенести вирішення питань відновлення порушених прав людини з міжнародного на національний рівень. Станіслав Шевчук також зауважив, що усталена практика ЄСПЛ поступово стає джерелом конституційного права.

Голова КСУ підкреслив, що рішення у справах за конституційними скаргами матимуть загальний ефект. Крім того, на його думку, людина повинна мати можливість отримати моральну та матеріальну компенсацію.

Станіслав Шевчук також зупинився на проблемі недовіри до судової влади. Рівень довіри суспільства, на його переконання, за останні роки певною мірою зменшився. Вкрай необхідно цю довіру повернути, і досягти цього можна шляхом ухвалення аргументованих рішень, зрозумілих для громадян, та активної комунікації з громадськістю. Голова Суду навів слова Александера Гамільтона про те, що, суди – це найменш небезпечна влада серед гілок влади, тому що суддя не має ні шаблі (виконавча влада), ні гаманця (бюджетні повноваження парламенту щодо ухвалення законів); суддя має тільки авторитет своїх рішень.

На завершення зустрічі учасники заходу подякували Станіславу Шевчуку за відкритість, рішучість, послідовну державницьку позицію та запросили його частіше відвідувати гостинне місто.

Зауважимо, що зазначений захід відбувся у форматі Town Hall, що передбачає обговорення проблем, які становлять громадський інтерес, і є інструментом забезпечення участі кожного в цьому обговоренні. На думку Голови КСУ, такий формат спілкування, що проходить у дружній, невимушеній атмосфері, сприяє не лише підвищенню рівня обізнаності про діяльність органу конституційного контролю, розвитку громадянського суспільства, а й повертає довіру до судової влади.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2019 Конституційний Суд України